21/05/2026
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1284273197020719&set=a.383568883757826
Civilségek – Cukisági minisztérium?
Sokáig jóban voltam a civilszervezetekkel és a viszonyom a részemről most sem változott. Nemes Csabának, majd Rodics Katalinnak és munkatársainak adtam szaktanácsot növényi géntechnológiai ügyekben (https://www.ecotox.hu/journal/journal/nr/0602/6.02szam.pdf). Voltam a nagy megtekintő, Fazekas Sándor lehangolódott szakértője is. Mindig úgy tekintettem a civilszervezetiekre mint, akik a szakemberek lényegi, a gyakorlat számára fontos tudását felhangosítják. Szükségesek, ha a maguk munkáját végzik és nem a vezetést veszik át (önmagukat gongósítják). Természetesen meg van e tevékenység típushibája, hogy olyanokat neveznek ki szakértőknek, akik valójában nem azok (mint most éppen a kedves Gajdos urat), de a számukra ismerős meleg levegőt fújja. Bocsánat, hogy nem fogalmazok klasszikus stílusban, mert a célom az unalom elkerülése. Ettől persze megosztó lesz ez az írásom (zavartan ide-oda sorolnak – bár semmilyen párthoz nem tartozom, és vezetői, tanácsadói ambícióim sincsenek), de legalább nem lapos. A kritika azzal foglalkozik, hogy megítél valamit, ami az áltagnál jobban ismerni vél. A kritikusnak nem feladata, hogy ennek helyére ajánlatot tegyen, hogy megoldja a feladattal megbízott vezetők munkáját. Szimplán leír (örökül hagy) és értékel. Kéretlen tanácsot az én koromban nem adnak már. Valakit megnevezni azzal is jár, hogy megkérdezem vállalná-e, de mit is, ha ezen már a Tisza-párt túl van, csak még a minisztérium honlapján nem jelentek meg személyi anyagok, amit a személyzeti osztályon vizslatnak még. Vajon most is be kell vallani valamennyi személyes használatú telefonunkat és aláírni, hogy szabadon lehallgathatók, vagy a házban érdeklődhet személyünk iránt a szokásainkról és ismerőseinkről vizsgálódó szerv – mint a Fidesz-KDNP idején Fazekas minisztériumában volt?
Nekem egyébként sincs jó véleményem a politikusokról, ami Budai Gyula, Fazekas Sándor, Font Sándor, Jakab István és mások lehangoló (részbeni) ismeretén iskolázott. Persze volt jó tapasztalom is Ángyán Józseffel, sőt a fiatal Illés Zoltánnal is. Volt tudományban dolgozó ismerősöm, aki a civilszervezetek felé vette az irányt (Bardócz Zsuzsanna) és mára az összeesküvésteóriák egyik lelkes terjesztője. Én sohasem szándékoztam efféle utat járni. Egyetlen dolog vezethet csak a jelenlegi emberi tudás, a többi csak alig értelmehető háttérzaj. Igen, a FB trollok hozzászólónak neveztt zavarkeltése is idetartozó, akiknek nincs valóságos arca, a kamuprofilosok.
*
Az Élő Környezetért Minisztérium újraélesztésének tévútjairól adtam mostanában híreket. Azt állítom, hogy már a név is tévedés, az interdiszciplináris környezetismereti (földtudományi, biológiai és kémiai) tudásunk szeletelése. Az állattenyésztő üzemmérnök miniszter tárcaszervezése amatőr. Szerintem fogalma sincs, hogy jószándékkal (ezt nem vitatom) mire vállalkozott. Tanácsadói taszigálják és ő annyit sem tud a feladatáról, hogy választani tudjon. Újabb civiltárca alakulhat hát, akár a kitűnő fodrászmodell Baja Ferenc idején.
: Zöld tárca – Civilek vagy/és szakemberek, Greenfo ’Dodó (revisited)’, 2026. május 6. – https://greenfo.hu/blog/zold-tarca-civilek-vagy-es-szakemberek/; Gajdos úr újrahasznosított államtitkára. Környezet FB, 2026. május 15. – https://www.facebook.com/photo/?fbid=1282898623824843&set=a.383568883757826; Darvas Béla: Újraélesztés. Élet és Irodalom, 70 (20): 8. (2026. május 15) – https://www.es.hu/cikk/2026-05-15/darvas-bela/ujraelesztes.html; kiegészítése: Környezet FB, 2026. május 20. – https://www.facebook.com/photo?fbid=1283461310435241&set=a.383568883757826
*
Nos, a Környezet FB lapon többen kérdezik a véleményem, hogy kik lennének jobbak a jelenlegieknél, aztán nevetnek (milyen könnyű a nevettetni), hogy nem válaszolok rá. Miért is?
1. Nem adok kéretlen tanácsot utólag. Gajdos úr már megnevezése utáni hetekben eldöntötte (önkéntes és felkért tanácsadók hada igyekezett neki segíteni), hogy milyen legyen a szerkezet és kik jöhetnek szóba (BSc elégséges, PhD már kerülendő), csak a választók nem tudják még, mert a kinevezés még nem történt meg, de az formalitás. Mi értelme lenne neveket mondani? Lehet bárki olyan naiv, hogy FB-ötletelések után intéződnek az államtitkári kinevezések?
2. Egy minisztérium 16 év utáni újraélesztése eredeti alapkoncepciót igényelne, ha komolyan gondoljuk. A minisztert a dicséretes állatparki (ott kellett volna maradnia, de hát az egó) múltja mellett ennek hiánya jellemzi. Lehetett azt hinni, hogy van mellette tanácsadó. Nos, már látszik, hogy nagyon régi vágású (gyurcsányi) figurák azok, akik egy eleve sikertelen minisztérium keretrendszerét vázolták most neki újra. Ez a 16 évvel ezelőtti minisztérium civilszervezeti kapcsolatokra épült (most ők jönnek vissza) és dilettáns miniszterei miatt röptették vagy menekültek onnan a szakemberek. Végül teljesen elgyengülve belehullott a maradék az vidékfejlesztési tárcába (Fazekas Sándor kerülgette) és operettállamtitkárság-féle lett belőle az épület padlásán. Olyan nagyon senki sem siratta. Mostanára támadt utána valamiféle illatozó nosztalgia, mint dédi főzött krémese után.
3. Egy állattenyésztői üzemmérnöki diploma nem elégséges olyan interdiszciplináris terület áttekintésére, mint a környezettudományok, amely tudáskeretein belül a természet- és környezetvédelmi tárcának működni kell. A földtudományok, fizika, kémia és biológia azok a tudományterületek, ahonnan a környezettudományok merítenek. Gajdos úr ezek egyikét sem sajátította el legalább MSc szintjén. Ha mint politikai játékos jelenik meg, akkor a tudományterületi kutatók és oktatók (a műhelyek kiemelkedő korábbi diákjai!) között kellett volna tanácsadókat keresni. Különösképpen vonatkozik ez azokra, akik természet- és környezetvédelmi szakosokat képeznek; ökológus- és meteorológusképzés becserkészése sem lett volna hiábavaló. Az adminisztráció könnyen tanulható, a valóságos környezettudományok nem.
4. A minisztériumnak lesz egy parlamenti államtitkára (jogász, Tiszás politikus, mint a miniszter), aki semmilyen szakterületet nem visz (Minek is akkor?). Lesz hagyományok szerint közigazgatási államtitkár, Nyíregyházáról, ahonnan a miniszter is jön, ahol az illetőt az akkumulátorgyári ügyekkel kapcsolatban nem éppen glóriázzák. Aztán a vegyes államtitkárságokon a sor: (i) természetvédelem és állatjólét – az előző biológusi (ökológus, genetikus) feladat, az utóbbi állatorvosi (a jelölt egyik sem), tehát össze nem tartozó feladatok; (ii) környezetvédelem és körforgásos gazdaság – az előző kémikusi és toxikológusi munka, az utóbbi hulladékhasznosítási (mérnöki) – a jelölt egyik sem; (iii) vízügy és klímapolitika – az előző vízügyi szakértői (mérnöki) terület, az utóbbi fizikusi (meteorológia) – a jelölt egyik sem; (iv) helyettes államtitkár és szóvivő rendben.
5. Hogyan indul neki a maratoni távnak ez az újraélesztett minisztérium. Csak egy természetvédelemben jártas helyettes államtitkárral és egy szóvivővel, aki mindent elad majd, amit rábíznak. Ért hozzá. Környezetvédelemhez (szerény BSc-je van ezek a területen) Kertész-Káldosi (mondjanak rokonai és hajdani kollégái sokféle szépet róla, amit nem is kétlek) nem ért. Ő fogja megvívni az akkumulátorgyári csatákat (https://www.ecotox.hu/journal/journal/nr/0503/5.034szam.pdf) a közigazgatási államtitkárral? A Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) Rozinka úrról azt nyilatkozta: „Egy olyan szakember, aki szakmai alapok nélkül adott utat környezetpusztító beruházásoknak, és megakadályozta az állampolgári részvételt, számunkra teljes mértékben elfogadhatatlan bármilyen döntéshozói tisztségben” (https://debreciner.hu/cikk/korabban-a-lakosokat-kizaro-akkuipari-kozmeghallgatast-vezenyelt-le).
Szerintem ideje lenne Gajdos miniszter úrnak felébredni a hajdani álmaiból! Itt van máris a környezetvédelmi frontterületen (https://greenfo.hu/blog/zart-technologia-kibocsatasok-fustkemenyek-es-jatekos-csatornahalozatok/), ahol a munkásságát az akkumulátoripari nyomulások megfékezése területén méri le majd a lakosság. Nem áll szerintem jól ehhez a munkához az általa (?) épített társulat!
Darvas Béla