Glyphosate-free Hungary Glyphosate-mentes Magyarország

Glyphosate-free Hungary  Glyphosate-mentes Magyarország

Teilen

A Magyarországgal szomszédos Ausztria betiltja a glyphosate hatóanyag használatát. Facebook lapunk a hazai változások kezdeményezője.

A glyphosate szigorú környezet-egészségügyi felülvizsgálatát és tiltását szorgalmazzuk.

02/06/2026

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1293936319387740&set=a.383568883757826

Az MTI országos híre – Az édes ember és az ökológiai lábnyom
Korántsem vagyok Gajdos úr FB lapjának követője, de az oda felhelyezett, önreklámozó mondatai máris MTI hírré váltak. Hogyan is vált a jobb napokat is megélt MTI ilyen szolgálatkésszé, hogy bármely politikus hétköznapi gondolatait országos hírnek minősíti? Tényleg ilyesmi az MTI küldetése? Tényleg FB-kormányzás várható? Alkalmas emberek rostálják a mai MTI-nél a híreket, vagy ömölhet a csatornán a nap hordaléka?
*
Gajdos László FB, 2026. május 30. – https://www.facebook.com/photo?fbid=122190549338388254&set=a.122174288276388254
MTI, 2026. május 30. – https://mti.hu/hirek/2026/05/30/gajdos-laszlo-az-eu-s-forrasok-olyan-fejleszteseket-jelentenek-amelyektol-zoldebb
„Nagy nap ez a magyar környezetvédelem történetében. A politikai megállapodás az EU-s forrásokról olyan fejlesztések elindítását jelenti, amelyektől egyszerre lesz zöldebb és olcsóbb az energia. A környezetvédelmi beruházások és az energiaátmenet most új lendületet kapnak. A tiszta energia nem luxus, hanem a jövő alapja. Célunk, hogy a fejlesztések eredményét a magyar családok közvetlenül is érezzék a pénztárcájukon, miközben az ország ökológiai lábnyomát is csökkentjük. [lábnyom és növényke ikon] A versenyképes gazdaság és az élhető környezet egymást erősítik, Magyarország jövője pedig a fenntartható fejlesztésekre épül. Mi egy ilyen modern és zöld országot építünk. [magyar zászló ikon]”
*
Május 29-30: Magyar Péter Brüsszelben tárgyalt Ursula von der Leyen-nel. A felek politikai megállapodást kötöttek mintegy 16,4 milliárd euró uniós forrás felszabadításáról. A csomag része: 10 milliárd euró helyreállítási alap (RRF), 4,2 milliárd euró kohéziós forrás; további 2,2 milliárd euró, amely bizonyos reformok teljesítéséhez kapcsolódik. Magyar Péter bejelentette, hogy Magyarország hivatalosan kezdeményezi a csatlakozást az Európai Ügyészséghez, amit a korrupció elleni fellépés egyik fontos elemének nevezett. A tárgyalások során még szóba került Ukrajna EU-csatlakozása is; Magyar szerint Magyarország támogatását továbbra is a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak rendezéséhez kötnék.
Nincs ebben semmi olyan tartalom, ami Gajdos úr tárcáját illeti, vagyis zöld emberünk interpretál (álmodozik?) a maga szakpolitikai szintjén. Mitől lenne zöldebb és olcsóbb az energia ezután? Erre őszintén kíváncsi vagyok. Mi tenné ezt lehetővé, ha a fosszilis energia fogytán és így drágulóban? Fenntartható energiaforrások építésére, fenntartására nem látok még reális törekvéseket (nem is várom, hiszen ez aligha az első hetek eredménye lesz). Mi a ’tiszta’ energia? Mi van ingyen nekünk? A Nap-, szél- és vízenergia nem jár semmi szennyező hulladékkal? Mi lesz a lejárt napelemekkel? Mennyi beton kell a szélenergia kihasználásához? Hol épülnek nálunk vízierőművek, mivel jár az a környezetet tekintve? Ahogy jól tudjuk, nincs ingyen ebéd! Mindenért fizetni kell valahogyan. Gajdos úr, teremtette! Mi az összefüggés a magyar emberek pénztárcája és az ökológiai lábnyom között? Meséljen róla egy kicsit többet, hogy ne higgyem azt, hogy ez üres politikai lózung. Értem, hogy fenntartható fejlesztésekre szavaz, de legyen kicsit konkrétabb, mik ezek?
„Mi egy ilyen modern és zöld országot építünk.” Мы строим такую современную и зелёную страну – igen emlékszem hasonló példamondatokra az orosz órákról, de ott nem volt előírva, hogy ezt realitásként éljük meg. Korai talán ez a parttalan ígéretözön, amihez semmilyen valóságtartalom nem társul még. Miniszter úr! Lehetne a jövőt illetőn tárgyszerűbb és szerényebb, hiszen ilyen szövegekre még Áder János sem ragadtatta magát, pedig ő sem tudta igazán, hogy miről beszél.
Darvas Béla

22/05/2026

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1285047070276665&set=a.383568883757826

A porondmester csapatot hirdet – Ki lesz ma a kardnyelő?
Nem akar ez hosszú poszt lenni, hiszen a mondanivaló rövid. Nem szól többről, mint az felmutatott infografikáról (van, aki azt hitte a korábbi változatról, hogy az ÉKFV készítette (vagyis máris itt a ’zöld’ infografikai menyország), amit a ChatGPT5.2-vel hadakozva készítettem, de aztán PP-vel fejeztem be. Nos, fékezett habzású új minisztériumot mutatok fel (régi motorosok küldték őket), amelyben a BSc is elégséges. (A PhD vajon ma is szégyenbélyeg lenne?)
Nem vitatom a jószándékot, mindenki nagyszerű feleség, férj és apa, munkatárs, ha kell, csak korszerű, a mai környezettudományok szintjeinek (https://greenfo.hu/blog/zold-tarca-civilek-vagy-es-szakemberek/) megfelelő egyéni minőséget nem érnek el – szerintem –, amivel egy új minisztériumot be lehet indítani. Úgy látom a járműnek nincs is elégséges kereke (egy azért van), amin gurulhatna. Persze a talicskának is csak egy kereke van és milyen kis fürge.
Miért két Tisza-pártag vezeti ezt a minisztériumot (Mi változott a Fideszhez képest?), állatparki és családjogi előélettel? Ennyire felügyelet alatt kell tartani ezt a tárcát? Szerintem esélye sincs a fedélzeti elszabadulásra. Hágából hazatelepülő közgazdász, vajon mit kezdhet a vízüggyel és a klímával? Gyártói érdekvédelemmel foglalkozó agrármérnök (BSc szintű környezetmérnöki tanulmányok vannak), miként boldogul a környezetvédelemmel (ez ugye az ellenoldal, ahol kémiai és toxikológiai ismeretek kellenének) és a körkörös gazdasággal (ami nem főcsapású mérnöki feladat)? Az előző minisztérium BSc-és üzemmérnöke vajon miért nélkülözhetetlen a természetvédelemhez és az állatjóléti ügyekhez? Nem ökológusokra, erdészekre szabták ezt az államtitkárságot? Mihez ért majd a területből a miniszter, a parlamenti és a közigazgatási államtitkár? Szóval tényleg gondolhatja azt valaki, hogy ez itt gondosan válogatott, többségében szakemberekből álló vezetői stáb? Gajdos úr válogatta őket, vagy ajánlották őket neki? Mi alapján tudott dönteni közülük és látta vajon így őket egyben? Szerintem elég megrendítő.
Darvas Béla

21/05/2026

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1284273197020719&set=a.383568883757826

Civilségek – Cukisági minisztérium?
Sokáig jóban voltam a civilszervezetekkel és a viszonyom a részemről most sem változott. Nemes Csabának, majd Rodics Katalinnak és munkatársainak adtam szaktanácsot növényi géntechnológiai ügyekben (https://www.ecotox.hu/journal/journal/nr/0602/6.02szam.pdf). Voltam a nagy megtekintő, Fazekas Sándor lehangolódott szakértője is. Mindig úgy tekintettem a civilszervezetiekre mint, akik a szakemberek lényegi, a gyakorlat számára fontos tudását felhangosítják. Szükségesek, ha a maguk munkáját végzik és nem a vezetést veszik át (önmagukat gongósítják). Természetesen meg van e tevékenység típushibája, hogy olyanokat neveznek ki szakértőknek, akik valójában nem azok (mint most éppen a kedves Gajdos urat), de a számukra ismerős meleg levegőt fújja. Bocsánat, hogy nem fogalmazok klasszikus stílusban, mert a célom az unalom elkerülése. Ettől persze megosztó lesz ez az írásom (zavartan ide-oda sorolnak – bár semmilyen párthoz nem tartozom, és vezetői, tanácsadói ambícióim sincsenek), de legalább nem lapos. A kritika azzal foglalkozik, hogy megítél valamit, ami az áltagnál jobban ismerni vél. A kritikusnak nem feladata, hogy ennek helyére ajánlatot tegyen, hogy megoldja a feladattal megbízott vezetők munkáját. Szimplán leír (örökül hagy) és értékel. Kéretlen tanácsot az én koromban nem adnak már. Valakit megnevezni azzal is jár, hogy megkérdezem vállalná-e, de mit is, ha ezen már a Tisza-párt túl van, csak még a minisztérium honlapján nem jelentek meg személyi anyagok, amit a személyzeti osztályon vizslatnak még. Vajon most is be kell vallani valamennyi személyes használatú telefonunkat és aláírni, hogy szabadon lehallgathatók, vagy a házban érdeklődhet személyünk iránt a szokásainkról és ismerőseinkről vizsgálódó szerv – mint a Fidesz-KDNP idején Fazekas minisztériumában volt?
Nekem egyébként sincs jó véleményem a politikusokról, ami Budai Gyula, Fazekas Sándor, Font Sándor, Jakab István és mások lehangoló (részbeni) ismeretén iskolázott. Persze volt jó tapasztalom is Ángyán Józseffel, sőt a fiatal Illés Zoltánnal is. Volt tudományban dolgozó ismerősöm, aki a civilszervezetek felé vette az irányt (Bardócz Zsuzsanna) és mára az összeesküvésteóriák egyik lelkes terjesztője. Én sohasem szándékoztam efféle utat járni. Egyetlen dolog vezethet csak a jelenlegi emberi tudás, a többi csak alig értelmehető háttérzaj. Igen, a FB trollok hozzászólónak neveztt zavarkeltése is idetartozó, akiknek nincs valóságos arca, a kamuprofilosok.
*
Az Élő Környezetért Minisztérium újraélesztésének tévútjairól adtam mostanában híreket. Azt állítom, hogy már a név is tévedés, az interdiszciplináris környezetismereti (földtudományi, biológiai és kémiai) tudásunk szeletelése. Az állattenyésztő üzemmérnök miniszter tárcaszervezése amatőr. Szerintem fogalma sincs, hogy jószándékkal (ezt nem vitatom) mire vállalkozott. Tanácsadói taszigálják és ő annyit sem tud a feladatáról, hogy választani tudjon. Újabb civiltárca alakulhat hát, akár a kitűnő fodrászmodell Baja Ferenc idején.
: Zöld tárca – Civilek vagy/és szakemberek, Greenfo ’Dodó (revisited)’, 2026. május 6. – https://greenfo.hu/blog/zold-tarca-civilek-vagy-es-szakemberek/; Gajdos úr újrahasznosított államtitkára. Környezet FB, 2026. május 15. – https://www.facebook.com/photo/?fbid=1282898623824843&set=a.383568883757826; Darvas Béla: Újraélesztés. Élet és Irodalom, 70 (20): 8. (2026. május 15) – https://www.es.hu/cikk/2026-05-15/darvas-bela/ujraelesztes.html; kiegészítése: Környezet FB, 2026. május 20. – https://www.facebook.com/photo?fbid=1283461310435241&set=a.383568883757826
*
Nos, a Környezet FB lapon többen kérdezik a véleményem, hogy kik lennének jobbak a jelenlegieknél, aztán nevetnek (milyen könnyű a nevettetni), hogy nem válaszolok rá. Miért is?
1. Nem adok kéretlen tanácsot utólag. Gajdos úr már megnevezése utáni hetekben eldöntötte (önkéntes és felkért tanácsadók hada igyekezett neki segíteni), hogy milyen legyen a szerkezet és kik jöhetnek szóba (BSc elégséges, PhD már kerülendő), csak a választók nem tudják még, mert a kinevezés még nem történt meg, de az formalitás. Mi értelme lenne neveket mondani? Lehet bárki olyan naiv, hogy FB-ötletelések után intéződnek az államtitkári kinevezések?
2. Egy minisztérium 16 év utáni újraélesztése eredeti alapkoncepciót igényelne, ha komolyan gondoljuk. A minisztert a dicséretes állatparki (ott kellett volna maradnia, de hát az egó) múltja mellett ennek hiánya jellemzi. Lehetett azt hinni, hogy van mellette tanácsadó. Nos, már látszik, hogy nagyon régi vágású (gyurcsányi) figurák azok, akik egy eleve sikertelen minisztérium keretrendszerét vázolták most neki újra. Ez a 16 évvel ezelőtti minisztérium civilszervezeti kapcsolatokra épült (most ők jönnek vissza) és dilettáns miniszterei miatt röptették vagy menekültek onnan a szakemberek. Végül teljesen elgyengülve belehullott a maradék az vidékfejlesztési tárcába (Fazekas Sándor kerülgette) és operettállamtitkárság-féle lett belőle az épület padlásán. Olyan nagyon senki sem siratta. Mostanára támadt utána valamiféle illatozó nosztalgia, mint dédi főzött krémese után.
3. Egy állattenyésztői üzemmérnöki diploma nem elégséges olyan interdiszciplináris terület áttekintésére, mint a környezettudományok, amely tudáskeretein belül a természet- és környezetvédelmi tárcának működni kell. A földtudományok, fizika, kémia és biológia azok a tudományterületek, ahonnan a környezettudományok merítenek. Gajdos úr ezek egyikét sem sajátította el legalább MSc szintjén. Ha mint politikai játékos jelenik meg, akkor a tudományterületi kutatók és oktatók (a műhelyek kiemelkedő korábbi diákjai!) között kellett volna tanácsadókat keresni. Különösképpen vonatkozik ez azokra, akik természet- és környezetvédelmi szakosokat képeznek; ökológus- és meteorológusképzés becserkészése sem lett volna hiábavaló. Az adminisztráció könnyen tanulható, a valóságos környezettudományok nem.
4. A minisztériumnak lesz egy parlamenti államtitkára (jogász, Tiszás politikus, mint a miniszter), aki semmilyen szakterületet nem visz (Minek is akkor?). Lesz hagyományok szerint közigazgatási államtitkár, Nyíregyházáról, ahonnan a miniszter is jön, ahol az illetőt az akkumulátorgyári ügyekkel kapcsolatban nem éppen glóriázzák. Aztán a vegyes államtitkárságokon a sor: (i) természetvédelem és állatjólét – az előző biológusi (ökológus, genetikus) feladat, az utóbbi állatorvosi (a jelölt egyik sem), tehát össze nem tartozó feladatok; (ii) környezetvédelem és körforgásos gazdaság – az előző kémikusi és toxikológusi munka, az utóbbi hulladékhasznosítási (mérnöki) – a jelölt egyik sem; (iii) vízügy és klímapolitika – az előző vízügyi szakértői (mérnöki) terület, az utóbbi fizikusi (meteorológia) – a jelölt egyik sem; (iv) helyettes államtitkár és szóvivő rendben.
5. Hogyan indul neki a maratoni távnak ez az újraélesztett minisztérium. Csak egy természetvédelemben jártas helyettes államtitkárral és egy szóvivővel, aki mindent elad majd, amit rábíznak. Ért hozzá. Környezetvédelemhez (szerény BSc-je van ezek a területen) Kertész-Káldosi (mondjanak rokonai és hajdani kollégái sokféle szépet róla, amit nem is kétlek) nem ért. Ő fogja megvívni az akkumulátorgyári csatákat (https://www.ecotox.hu/journal/journal/nr/0503/5.034szam.pdf) a közigazgatási államtitkárral? A Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) Rozinka úrról azt nyilatkozta: „Egy olyan szakember, aki szakmai alapok nélkül adott utat környezetpusztító beruházásoknak, és megakadályozta az állampolgári részvételt, számunkra teljes mértékben elfogadhatatlan bármilyen döntéshozói tisztségben” (https://debreciner.hu/cikk/korabban-a-lakosokat-kizaro-akkuipari-kozmeghallgatast-vezenyelt-le).
Szerintem ideje lenne Gajdos miniszter úrnak felébredni a hajdani álmaiból! Itt van máris a környezetvédelmi frontterületen (https://greenfo.hu/blog/zart-technologia-kibocsatasok-fustkemenyek-es-jatekos-csatornahalozatok/), ahol a munkásságát az akkumulátoripari nyomulások megfékezése területén méri le majd a lakosság. Nem áll szerintem jól ehhez a munkához az általa (?) épített társulat!
Darvas Béla

20/05/2026

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1283461310435241&set=a.383568883757826

Darvas Béla: Újraélesztés
Élet és Irodalom, 70 (20): 8. (2026. május 15) – https://www.es.hu/cikk/2026-05-15/darvas-bela/ujraelesztes.html
„Az élő környezet iránt sokan erős érzelmi töltettel vagyunk ugyan, de ez még nem válasz arra, hogy kinek a feladata a veszélyesanyag-szabályozás, a környezeti hatásvizsgálat, az ipari és mezőgazdasági szennyezések megelőzése és kármentesítése, továbbá a hulladékkezelés. A mai természet- és környezetvédelem bizonyosan nem pihentetően vidám állatkerti körséta, hanem a természetes életközösség érdekében működtetett szabályozott keret. Nem bemutató, hanem meghatározóan nemzeti – azért felel, ami itt volt és van. Nem lehet hát félmegoldás. Nem választhatja szét a működési profilt, hiszen az élő környezet meghatározója az élettelen; ha az utóbbi szennyeződik, az előbbi is sérül.”
A névválasztást sem tartom szerencsésnek, nincs összhangban a környezettudományi alapvetésekkel. ÉK Minisztérium, ez akár tetszhet is az operettlázadóknak, de semmi értelme sincs, a környezetet meg kell ismerni és megkímélve a jövő generációknak vele együtt élni. Az eddigi írásaimban kiderült, hogy bár Gajdos miniszter sóstói állatparki munkásságát nagyra becsülöm, a miniszterséghez a felkészültségét (BSc) keveslem. Hasonlóan nagy megtekintő lesz majd belőle, mint Fazekas Sándorból, akinek semmi képzettsége nem volt a mezőgazdasághoz (ezt személyesen nekem is őszintén megvallotta), azon túlmenően, hogy szerette a bográcsolást.
Kiváltképpen egy minisztérium újraélesztésekor kell hozzáértő ember és nem kibic, mert a kezdőrúgások időszakában eldől szinte minden. Világos számomra, hogy sok mindenkit megkérdeztek (ismerőseim említették), aztán a régi minisztériumi emberek rutinja döntött az ajánlatok tekintetében. Többen mutathatnak fel a tablóról korábbi minisztériumi munkahelyet, ahol a személyzeti munka igen szigorú, és ezen a szinten a Fidesz-KDNP alatt hozzá kellett járulni a szabad lehallgatáshoz. Egy LMP tüntetésen való megjelenés elég volt a röptetéshez. Nem hiszek tehát a minisztériumokban való eredményes kollaborálásokban. Utólagos picsogások ellenére sem.
Kiemelkedő szakmai minőséget egyik vezetőnél sem látok, itt majd vak vezet szerintem világtalant. Újabb civilszervezeti minisztérium szerveződik és nem valóságos természet- és környezetvédelmi, amint megérdemelne ez az önálló és igen összetett tudományterület. Igen, ez nem a foci, amihez mindenki (Tutti és Lányi is) ért. A civileknek nem az a küldetése, hogy minisztériumot vezessenek, hanem hogy kontroll alatt tartsák a szakemberek által vezetett állami szervezeteket. Súlyos szereptévesztés, hogy ez a természet- és környezetvédelem területén Magyarországon másként van.
Gajdos úrnak nincs a tévedésből rábízott minisztérium működéséről elképzelése (elődjeinek sem volt), fel nem tud saját erőből építeni ilyesmit. Kiszolgáltatott. Ő bizonyára úgy gondolja, hogy a valamikor jól működő minisztérium (bizony amatőr volt) nyugdíjas tanácsadói segíthetik az újraélesztést. Nos, az is kezdetektől civilszervezeti függésű volt; káderlerakóhely. Ezért volt olyan könnyen szétrugdalható az Orbán-kormány idején, mikor a civilszervezeti vezetőkre az ’idegenszívű ügynök’ bélyeget rásütötték.
Nos, a Tisza tanácsadói az általuk látott minták alapján adtak tanácsot (Gajdos ezt semmi eredetivel kiegészíteni nem tudja, szerintem most – a menyasszonytánc végén – látja csak, hogy mire vállalkozott) és hajdani embereiket tolták előtérbe, hogy aztán legyen beleszólásuk. A profi bábmesterek így működnek.
A vezető stáb ábráján azt tetszenek látni, hogy női minisztérium lesz ez, ami örvendetes. Hogy ki lesz a szakmai vezető ebben a minisztériumban az jó kérdés? A miniszter és az államtitkárok szakmailag nem látszanak erőseknek. Sípos Katalin talán. Szóval nem kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy ez a stáb aligha fog hasítani, bár a civilek és régi káderek majd szeretik. Ők lehetnek a titkos kirándulásügyi és vadasparki minisztérium. Egész évben majális, vattacukor és pattogó; természetes cukiságok.
Darvas Béla

19/05/2026

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1282898623824843&set=a.383568883757826

Gajdos úr újrahasznosított államtitkára
2026. május 15. Gajdos László – Tisza FB (https://www.facebook.com/photo?fbid=122189370050388254&set=a.122174288276388254): „Kőrösi Levente személyében a hazai természetvédelem egyik legfelkészültebb (sic!) szakembere vállal szerepet a kormányzati munkában. A Biodiverzitás- és Génmegőrzési Főosztály vezetőjeként, valamint Magyarország uniós elnökségének nemzetközi szakértőjeként (sic!) már bizonyította elkötelezettségét a legmagasabb szakmai (sic!) szinteken. Közigazgatási rutinja és a fajmegőrzés (sic!) területén szerzett elismert tudása a biztosíték arra, hogy a természetvédelem és az állatjólét (sic!) végre stratégiai prioritást kapjon. Munkájával az Élő Környezetért Felelős Minisztérium új korszakot (sic!) nyit természeti kincseink és az állatvilág hatékony, gyakorlatias (sic!) védelmében.”
*
Lehangolóan lapos ez a szöveg több szempontból is. Kőrösi Levente lenne a legfelkészültebb természetvédelmi szakember? Legutóbbi értesülésem szerint levelezőn Gyöngyösön szerzett BSc-ét. Rodics Katalin vitte be már a Fő utcára, aki középiskolás kora óta ismerte és a ’mentora’ azóta is. A Fidesz-KDNP alatt került be a Kossuth térre és Illés Zoltán alatt túlélt. Rodics Katalin (Haraszthy László a Gyurcsány-kormány alatt kitűnő ex-szakállamtitkár felesége) távozása után a helyére lépett. Rodics a Greenpeace munkatársa lett, ahonnan mostanában nyugdíjazták. Hasznos partnerek voltak talán egymás számára, Rodics azt mondta, hogy naprakész az ügyekben. Vajon miként? Kérdeztem Rodics Katalint, hogy van-e Körösinek MSc-je, amire azt válaszolta, hogy bizonyosan, de ennél többet nem árult el erről. Miért titkos vajon Körösi Levente CV-je (sehol sem találom), mert a Linjed in-re ugyan bejelentkezett (https://www.linkedin.com/in/levente-kõrösi-62b4932b6/; ismerősei a többi államtitkárok) és egy dokumentumot fel is tett, amelyben géntechnológiai területre állást hirdetnek, de személyes adat Kőrösi úrról nem látható. Szóval mitől lenne Kőrösi Levente, aki kétségtelenül a Fidesz-KDNP Agrárminisztériumának főosztályvezetője volt a legfelkészültebb hazai természetvédelmi és állatjóléti szakember? Én nem ezt tapasztaltam a géntechnológia területén, ahol mozgott, ahol Budai Gyulával, Font Sándorral és Jakab Istvánnal közösen szervezték a 2. Országgyűlési Géntechnológiai Nyílt Napokat – „Célkeresztben a GMO-k mezőgazdasági felhasználása” (lásd https://darvasbela.atlatszo.hu/2016/10/05/kormanyzati-ismeretterjesztes-roadshow-mint-allami-hitterites/), ahol egyáltalán nem árult el egyikük sem számottevő jártasságot.
A GMO-Kerekasztal (https://darvasbela.atlatszo.hu/2016/06/15/hosszu-tavu-politikai-dontes-elso-parlamenti-nyilt-nap-a-gmo-rol/) és a GEVB elnöke voltam, de Kőrösi nyilvános hallgatásai közül egy sem volt, amit maradandónak neveznék. Az Agrárminisztériumban kiszolgálta a kinevezett főnökeit, sőt azt tapasztaltam, hogy azok utasításainak szellemében járt el. Nekem felolvasta valamelyik főnökének (Fazekas Sándor volt akkor a miniszter) fenyegető, hivataloskodó levelét (át nem adta azt), amikor behívott a minisztériumba (nem tájékoztatott arról, hogy ő az úthenger-helyettes), ahol erre a célra talán hat munkatársát is oda szervezte, hogy közös erővel intsenek rendre. Én hősiesen javítgattam a tengernyi butaságot, amivel eláraszottak. Nem sokkal később nyugdíjaztak. Nem Körösi volt az oka, mint semmi ott történtnek sem.
Ellenálló lett volna? Nekem nem tűnt annak; szenvtelen kiszolgálónak inkább.
Rodics Katalin azt mondta nekem, hogy nagyon nehezen találtak vezetőket az új minisztérium élére, mert senki sem akar ott dolgozni. Ezzel az a bajom, hogy a Greenpeace nyugdíjas munkatársa miért beszél többes szám első személyben a Tisza párt káderkereséséről. Szerinte (azt mondta három egyetemen oktat természet- és környezetvédelmi mérnököket, például Sopronban) az egyetemen nem tanulnak meg semmit. Ezt a minisztériumi munkát csak a helyszínen lehet megtanulni. Körös Levente ezt „piszkosul megtanulta” – mondta.
Nem számítanának az előzetes tanulmányok? Nem hiszem. Rodics szerint én PhD-seket szeretnék odaültetni, de szó sincs erről. Egyetemeinken számtalan helyen képeznek természet- és környezetvédelmi szakembereket, de nem ők foglalják el a munkahelyeket, amire képezték őket (https://greenfo.hu/blog/zold-tarca-civilek-vagy-es-szakemberek/). Miért vannak akkor ezek a szakképzések, ha ma is hajdani civilszervezeti kapcsolatok útján foglalják el a munkahelyeket?
Nem, Gajdos úr Kőrössi Levente nem ismert zoológus, botanikus vagy ökológus. Távol áll attól, hogy a legmagasabb szakmai szintet képviselné. Átlagos minisztériumi adminisztrátor, akinek nemzetközi rutinja gyűlt és az előző kormányzati adminisztrációból valahogyan és valakik átemelték a Tisza egyik minisztériumába. Jó időben, jó helyen volt, ahogy Pepó minisztériumában mondták a hajdani kisgazdák. Új korszakot nyitna ebben az eleitől botladozó ’civiltárca’ számára? Kétlem, ehhez én nem tudom a képességeit dícsérni. Értem, ez a feladat Rodics Kataliné. Ettől a tárcától szerintem újra távoltartják a valóságos szakembereket, aminek a hatástalanság lehet csak a következménye. Ha lehet, most sem dobálom a nemlétező kalapom. Ezen a tárcán nem látom
a változást. Egy területre sodródott minisztert (állattenyésztő üzemmérnököt) látok, akit tanácsadói vezetnek (a többi államtitkár is megérne egy misét). Neki hamarosan hiányozni fognak a púpostevék. A jószándék miniszterséghez talán mégsem elég, de minek is húzom fel ezen magam?
Darvas Béla

06/05/2026

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1272541058193933&set=a.383568883757826

Darvas Béla: Zöld tárca – Civilek vagy/és szakemberek
Greenfo ’Dodó (revisited)’, 2026. május 6. – https://greenfo.hu/blog/zold-tarca-civilek-vagy-es-szakemberek/
„Hosszú ideje foglalkoztat, hogy hazánkban a zöld tárca miért szólt mindig a civilszervezetekről. Vagy azért, mert a tevékenysége rájuk épült (Illés Zoltán politikai karrierje a civilszervezetekkel való széleskörű kapcsolaton alapult), vagy mert elvetett (Orbán-kormányok oroszoktól átvett civilüldözése) mindenféle közreműködést. Vajon milyen hazafiakról álmodik a csúti aréna árnyékában Orbán Viktor, ha a közösségért dolgozó civileket közülük kizárta? Környezettudományok bizony léteznek. Ezt kellene befogadni az új tárcavezetőnek, mert ez összefonódó rendszerként funkcionál és nem lehet ebből a fogyatékos működést megkockáztatva ide-oda válogatni […]
Nem világos nekem, hogy a magyar környezetvédelmi tárca miért nem szembesült soha eddig a tényleges tartalmával, azzal a rendszerrel, amit irányítania kell és miért mixelt ebből féltudással és folyamatos sikertelenséggel. Úgy gondolom azért, mert a hazai pártpolitikusok egyike sem volt képes átgondolni az idetartozó tartalmakat. Ez a terület olyként kezelt, mintha mindenki értene hozzá (lásd Baja Ferenc, Fodor Gábor, Pepó Pál, Túri-Kovács Béla és a többi muszáj-Herkules). Nagyon úgy tűnik nekem, hogy most is ilyen tárca alakul majd: részleges, előzetesen át nem gondolt, a korábbi operett-tárcák bukásaiból semmit sem okuló. A talált gombokhoz férceljük össze sebtében a zakót. Aztán majd megnyúlt arccal viseljük […]
Gajdos László sikeres állatparki múlttal (állattenyésztő BSc) vajon kit jelöl államtitkárainak? Ez a média mostani kérdése. Miközben annak kellene lenni, hogy milyen feladatok tartoznak ehhez a tárcához. Szerintem már a névválasztás is rossz: Élő Környezet(ért) Minisztérium. Mit fed ez? A környezettudományok 25 fő diszciplínája közül kilencet? Tessék a fenti ábrára vetni egy pillantást! Tényleg indokolt ebből ez a fajta kiszakítás? Miért? A miniszter ezekben érez magában jártasságot? Mire valók akkor a munkatársai? Nem a teljes portfólióhoz kellene keresni és választani munkatársakat (mindjárt államtitkárokat is), hiszen ennél a minisztériumnál a nulla kilométerkőnél vagyunk […]
… az utóbbi ötven évben négy környezeti katasztrófát jegyeztünk fel, amelyből kettő is veszélyes hulladéktárolással függött össze. Egy vegyigyár (Budapesti Vegyiművek) hulladékkezelése és végül az idetelepített ázsiai akkumulátoripar-hálózat elképesztő potenciális szennyezőképessége az, ami sok munkát fog az új tárcának okozni, ha nem csak mutatványosbódé szándékozik lenni. A környezetvédelmi tárcának a hazai ökoszisztémák aktív védelmével kell foglalkoznia (csökkenteni a helyfoglalásunkat) és gazdaságtól független ellenőrzés alatt tartani a szennyező városi, ipari és mezőgazdasági környezetet. Ilyen módon a miniszterelnök kifejezett figyelmét és pártosságát igényli a jövő élhető Magyarországa érdekében […]
Miért nem sikerült a rendszerváltás után egyszer sem tiszteletet kivívó kormányt építeni? Mintha a Tisza sem ebbe az irányba indult volna el, az aránytalan mennyiségű korábbi ígérete ellenére? Mekkora is a kínai gigahitel és annak évi törlesztése? Mit lehet hazánk elhibázott (Palkovics László és Szijjártó Péter tett ezért sokat, és Áder János asszisztált hozzá) iparfejlesztésével tenni? Miért nem volt képes még soha érdemben működni a környezetvédelmi területre létrehozott országgyűlési bizottság? Nos, mert itt is pártok által kinevezett alkalmi figurák ülnek, akik itt tanulják a környezetvédelmet alapfokon […]
Új arcokkal új párt kerestetik! Olyan, ami a biológiai, fizikai és kémiai tudományok felől közeledik a környezetvédelem felé, s nem olyan, ami a gyors karrier érdekében a jogi és szociológiai területek felől vette erre az irányt. A környezetvédelem alapjai tisztán természettudományosak és mellékesen politikai-technokrata. Arra gondolok, hogy a környezetvédelem természettudományos alapok nélkül politikai bábszínházzá válik […]
Ha a környezetvédelemben dolgozó minisztériumi köztisztviselőket nézzük, akkor feltűnhet, hogy a hazánkban folyó széleskörű alkalmazott környezettudományi képzés szakemberei nem kellő arányban vannak képviselve abban. Kinek a hibája ez, ha nem a feladattal megbízott politikusoké, akik elkerülik a képzett szakembereket? Mire való az MSc-képzés szakosodása, ha nem arra, hogy a gyakorlat hasznosítsa a speciális tudásukat? Szóval tessék észrevenni, hogy egy tucat egyetem különféle képzései kínálják a területre specializálódó fiatalokat, akiknek be kellene tölteni azokat a minisztérium helyeket, amiket most önjelöltek, csókosok szereznek meg. Környezetvédelmi tárcát sem BSc-vel kellene vezetni (bármennyire rokonszenves is Gajdos úr), mert ez konzerválja a tárca hazánkban eredendően civilszervezeti stílusát (BSc-és aligha fog egyetemi diplomások és a PhD-vel rendelkezők után kapkodni), ami már egyszer megbukott nálunk. Nulláról felépíteni egy minisztériumot nagy kihívás. Most lenne az ideje annak, hogy professzionális minisztérium épüljön végre. A miniszternek javaslom hívja össze azokat az egyetemi képzésvezetőket, akik keze alól kikerülnek a jövő ambiciózus vezetői és kérje a tanácsaikat. Építsen profi minisztériumot, ami támaszkodik a civilszervezetek aktivitására, de ne az irányítsa, hanem harmonikusan együttműködjön vele. Ne akarjon saját célokat megvalósítani. Ne akarjon több vidéki állatparkot, mert nagyon sok sürgetősebb feladat létezik. Koncentráljon az erdőkre, mint a biodiverzitás őrzőire és a vízgazdálkodásra, amely az aszályos évek miatt kulcsfontosságú terület. Fedezze fel a talajt, mint mikrobiális életközösséget, ami a szervestrágyázás visszaszorulása miatt minőségében degradálódik. Ne akarja maga alá húzni a nagyüzemi állattartást (a trágyakezelés súlyos környezetvédelmi probléma) és a vadászatot (a feudális jogokat örökítő viszonyok itt a legélőbbek), mert annak csak részei tartoznak hozzá. Ne túlozza el az állatvédelmet, ami fontos, de a haszonállatok tartása miatt kompromisszumos terület. Vegye észre, hogy az ország legsúlyosabb problémái környezetvédelmi eredetűek és a betelepült akkumulátorgyártás miatt (lásd veszélyeshulladék-kezelés, levegő-, víz- és talajszennyezés) hangsúlyos környezet-egészségügyi terület. Ennek hiteles vezetői még nem körvonalazódtak, és ez az Orbán-kormányok súlyos mulasztásainak következménye. Elképesztő, hogy a rendszerváltás után 37 évvel környezetvédelmi tárcát építünk az Európai Unió tagországaként, amibe enélkül talán be sem kerültünk volna. Az is tanulságos, hogy a Duna-kör rendszerbuktató társadalmi energiái után Orbán Viktor alatt meg sem mozdultunk a mélyre elásott környezetvédelemért. Valahogy aludtunk és a zöld pártok sem ébresztettek fel bennünket. Azt hittük, hogy ezt majd ők intézik?
(db)

Wollen Sie Ihr Service zum Top-Regierungsdienstleistung in Wien machen?

Klicken Sie hier, um Ihren Gesponserten Eintrag zu erhalten.

Lage

Webseite

Adresse


Wien